Як розпізнати приховану зайнятість?
Однією з ознак прихованої зайнятості є оформлення працівників погодинно на 2 або 4 години при фактичній роботі 8 годин на день, працевлаштування найманих працівників під виглядом укладення з ними цивільно-правових договорів. При працевлаштуванні найманих працівників під виглядом укладення з ними цивільно-правових договорів втрачається право на отримання соціальних гарантій передбачених трудовим законодавством. Необхідно брати до уваги, що цивільно-правові договори застосовуються, як правило, для виконання конкретної роботи, що спрямована на одержання результатів праці, і у разі досягнення цієї мети договір вважається виконаним і дія його припиняється.
Частіше питання щодо легалізації заробітної плати виникає у суб’єктів підприємницької діяльності – фізичних осіб. Підприємець, частково приховуючи виручку від реалізації, виплачує доходи найманим працівникам, які офіційно не зареєстрованих як наймані особи.
Відповідно до ст.265 КЗпП юридичні та фізичні особи – підприємці, які використовують найману працю, несуть відповідальність у вигляді штрафів за фактичне допущення людей до роботи без оформлення трудового договору, та виплату заробітної плати без нарахування та сплати ЄСВ, а також за недотримання мінімальних державних гарантій в оплаті праці.
Звертаємось до осіб, які мають намір працевлаштуватися або вже працевлаштовані у приватних підприємців, вимагайте від них укладання з вами трудової угоди, запитайте чи зареєстрували вас у Пенсійному фонді та чи перераховують за вас єдиний соціальний внесок.