Топ теги:
Попередження

Відсторонення від роботи невакцинованих працівників.

19 Листопада 10:35

Із 8 листопада невакциновані працівники перелік професій яких затверджено наказом МОЗ від 04.10.2021р. №2153 «Про затвердження Переліку професій, виробництв та організацій, працівники яких підлягають обов’язковим профілактичним щепленням», відсторонені від роботи без збереження заробітної плати до моменту вакцинації. Це працівники: центральних органів виконавчої влади та їх територіальних підрозділів; місцевих державних адміністрацій; закладів вищої, післядипломної, фахової передвищої, професійної (професійно-технічної), загальної середньої, у тому числі спеціальних, дошкільної, позашкільної освіти, закладів спеціалізованої освіти та наукових установ незалежно від типу та форми власності.

МОЗ своїм наказом №2393 від 01.11.2021року, розширило цей перелік на працівників: підприємств, установ та організацій, що належать до сфери управління центральних органів виконавчої влади; установ і закладів, що надають соціальні послуги, закладів соціального захисту для дітей, реабілітаційних закладів; підприємств, установ та організацій, включених до Переліку об’єктів державної власності, що мають стратегічне значення для економіки і безпеки держави. Наказ набирає чинності 9 грудня 2021 року.

Також вже доступний на сайті МОЗ проєкт наказу згідно з яким до переліку професій, виробництв та організацій, працівники яких підлягають обов’язковим профілактичним щепленням планується додати органи місцевого самоврядування; заклади охорони здоров’я державної та комунальної власності; комунальні підприємства, установи, організації.

Варто зазначити, що не можуть бути відсторонені працівники які мають абсолютні протипоказання до проведення таких профілактичних щеплень проти COVID-19 та надали медичний висновок про наявність протипоказань. А також вже щеплені однією дозою.

Підставою для відсторонення невакцинованих працівників є ст. 46 КЗпП, що відсторонення працівників власником або уповноваженим ним органом допускається “в інших випадках, передбачених законодавством”. І такі випадки передбачені частиною другою ст. 12 Закону України «Про захист населення від інфекційних хвороб» визначено, що працівники окремих професій, виробництв та організацій, діяльність яких може призвести до зараження цих працівників та (або) поширення ними інфекційних хвороб, підлягають обов’язковим профілактичним щепленням також проти інших відповідних інфекційних хвороб. У разі відмови або ухилення від обов’язкових профілактичних щеплень у порядку, встановленому законом, ці працівники відсторонюються від виконання зазначених видів робіт. Перелік професій, виробництв та організацій, працівники яких підлягають обов’язковим профілактичним щепленням проти інших відповідних інфекційних хвороб, встановлюється центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони здоров’я. Тобто це МОЗ, який своїми наказами від 04.10.2021 р. № 2153 та №2393 від 01.11.2021 року вже затвердило такі переліки.

З точки зору самого процесу відсторонення від роботи необхідно зафіксувати факт відмови працівника від проходження щеплення або фактично ухилення. Такий обов’язок підкріплений і суттєвим рівнем відповідальності. Тому роботодавцію необхідно попередити працівника про ті наслідки, які можуть бути, якщо працівник ухиляється і не інформує роботодавця про те, що він пройшов хоча б перший етап щеплення, якщо передбачається щеплення в два етапи. Також, роботодавець має надати працівнику всю інформацію та за необхідності сприяти у проходженні такого щеплення. Окрім цього, має бути виданий наказ по підприємству і доведений до відома працівника під підпис. В наказі відповідно має бути зазначено, що таке відсторонення відбувається до усунення причин, що призвели до нього. Тобто фактично до підтвердження проходження вакцинації. Відповідно до законодавства таке відсторонення не підлягає оплаті на той період, на який працівник відсторонений.

Зазначаємо, що дистанційна, надомна робота або робота в режимі гнучкого часу – це лише режими роботи. Немає винятку в якому режимі роботи працює працівник законодавство передбачає, що роботодавець повинен цю категорію відсторонити.

Одночасно повідомляємо, що законодавством про працю не передбачена така підстава для звільнення, як відсутність у працівника щеплення проти гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, або відмова від вакцинації.

Відділ з питань праці УПСЗН

Чат-бот Гаряча лінія