Верховна Рада ухвалила закон щодо регулювання праці домашніх працівників

29 Квітня 10:49

Верховна Рада у другому читанні ухвалила законопроєкт №5695 щодо регулювання роботи домашніх працівників.

В Україні загальна кількість працівників, які надають побутові та персональні послуги в сім’ях, становить близько 162 тисячі осіб, але роботодавці досі не реєструють та не сплачують за них внески.

Ухвалений закон, між іншим, вводить такі поняття:

• домашній працівник – фізична особа, яка займається домашньою працею в рамках трудових відносин з роботодавцем;
  • домашня праця – це робота, яка виконується на умовах трудового договору (контракту) з метою обслуговування домогосподарства.

Домашньою працею не вважатимуть обслуговування домогосподарства, яке відбувається нерегулярно, не більше 40 годин на місяць.

Нардепи підтримали, між іншим, аби домашні працівники користувались усіма трудовими правами та гарантіями, передбаченими законодавством про працю, зокрема на безпечні та здорові умови.

З домашнім працівником мають укласти паперовий трудовий контракт у двох примірниках – один працівнику, другий роботодавцю. У контракті можна прописати, наприклад, можливість платного чи безоплатного проживання. Окрім цього, домашній працівник має право на повагу до його честі, гідності та недоторканності особистого життя.

На домашніх працівників поширюються загальні положення щодо тривалості робочого часу та відпочинку, а їхній робочий день можна поділити на частини, щоб загальна тривалість роботи не перевищувала встановленої норми. Домашній працівник розпоряджається вільним часом на свій розсуд, а у вихідні може працювати лише за домовленістю.

Домашнім працівником не може стати людина, молодша за 16 років.