ЄС припиняє фінансове стимулювання встановлення котлів на викопному паливі з 2025 року
3 січня 2025 року Європейська Комісія оприлюднила перший із серії документів, які надають рекомендації для підтримки країн ЄС у транспонуванні та імплементації оновленої Директиви щодо енергетичних характеристик будівель у національне законодавство.
⠀
Сьогоднішній документ (C/2024/7161) роз’яснює вимогу, передбачену статтею 17(15), щодо припинення, не пізніше 1 січня 2025 року, будь-якого фінансового стимулювання встановлення нових автономних котлів, що працюють на викопному паливі. Зокрема, документ уточнює поняття «автономний котел, що працює на викопному паливі», «гібридна система опалення», а також «встановлення» та «фінансові стимули».
⠀
Наприклад, гранти, пільгові кредити або податкові пільги, такі як знижені ставки податків, не можуть бути надані для придбання, монтажу чи введення в експлуатацію нових автономних котлів, що працюють на природному газі, нафті чи вугіллі, незалежно від того, чи є встановлення частиною проєкту з реновації. Жоден державний орган на національному, регіональному чи місцевому рівні не має права надавати економічну або іншу підтримку за рахунок державних ресурсів покупцям, монтажникам чи третім сторонам для встановлення таких котлів.
⠀
Документ також визначає форми стимулювання, які можуть залишитися. Наприклад, гібридні системи опалення, які поєднують котел із генератором тепла на відновлюваних джерелах енергії, можуть стимулюватися лише за умови, що частка відновлюваної енергії є значною, а обсяг стимулювання пропорційний цій частці. Крім того, можуть зберігатися стимули, затверджені в рамках фондів ЄС, фінансування додаткових витрат, пов’язаних із переходом до використання відновлюваних газів у котлах, підтримка технічного обслуговування, ремонту чи виведення з експлуатації котлів на викопному паливі або підтримка доходів для опалення викопним паливом. Так само стимули, які вже були надані на національному, регіональному чи місцевому рівні та повідомлені конкретному отримувачу, можуть продовжувати виплачуватися.
⠀
Оновлена Директива щодо енергетичних характеристик будівель (EPBD) визначає, як ЄС може досягти повної декарбонізації будівельного фонду до 2050 року за допомогою низки заходів, одночасно зменшуючи рахунки за енергію для європейських громадян шляхом структурного підвищення енергетичних характеристик будівель. Директива набула чинності 28 травня 2024 року, а кінцевий термін її транспонування для більшості положень встановлено на 29 травня 2026 року. Проте стаття 17(15) має скорочений термін транспонування — до 1 січня 2025 року. Комісія працює над низкою інших документів з рекомендаціями щодо елементів оновленої EPBD, які планується прийняти наступного року.
⠀
Оновлена Директива щодо енергетичних характеристик будівель (EPBD) не встановлює конкретних дат на рівні ЄС для повної заборони встановлення існуючих котлів на викопному паливі або обов’язкового виведення з експлуатації вже діючих котлів. Однак є кілька ключових моментів, які слід враховувати:
⠀
1. Припинення фінансових стимулів (з 1 січня 2025 року):
Директива передбачає, що державна фінансова підтримка для встановлення котлів на викопному паливі має бути припинена не пізніше 1 січня 2025 року. Це включає гранти, кредити та податкові пільги для таких установок.
⠀
2. Національне впровадження може встановлювати суворіші терміни:
EPBD визначає загальні цілі, але дозволяє окремим державам-членам ЄС ухвалювати суворіші заходи, такі як повна заборона нових установок котлів на викопному паливі або встановлення конкретних термінів для виведення з експлуатації існуючих. Деякі країни вже запровадили або планують запровадити жорсткіші рамки відповідно до своїх національних планів енергетики та клімату. Так, наприклад Австрія заборонила встановлення котлів на та твердому та рідкому викопному паливі з 2020-го, Франція заборонила газові котли в нових будинках, а в Нідерландах вже з 2018-го заборонено приєднувати нові будинки до газових мереж.
⠀
3. Зосередження на декарбонізації до 2050 року:
Головна мета директиви — досягти повністю декарбонізованого будівельного фонду до 2050 року. Хоча це передбачає поступове припинення використання котлів на викопному паливі, конкретні терміни для виведення з експлуатації існуючих систем, ймовірно, будуть визначатися національними урядами, а не на рівні ЄС. Так, Німеччина планує до 2045 року вивести з вжитку всі котли на викопних паливах, а Данія – планує приєднати всі будинки до систем централіованого теплопостачання або теплових помп вже до 2029 року.
За інформацією Association Energy Efficient Cities of Ukraine