Топ теги:
Попередження

Тема-девіз до Всесвітнього дня охорони праці 2025 року – «Революційні підходи до здоров’я і безпеки: роль ШІ та цифровізації на роботі»

24 Квітня 8:20

     Історія Всесвітнього дня охорони праці бере початок від Дня вшанування пам’яті працівників, які загинули на роботі, вперше відзначеного американськими та канадськими робітниками у 1989 році. У 1996 році Міжнародна організація праці (далі – МОП) підтримала ініціативу Міжнародної конфедерації вільних профспілок щодо визнання 28 квітня Всесвітнім днем охорони праці, і офіційно він відзначається з 2003 року.

         Згідно з указом Президента України № 685/2006 від 18.08.2006 в Україні відзначають День охорони праці, який запроваджено з метою привернення уваги суспільства, органів державної влади, суб’єктів господарювання до питань охорони праці, запобігання нещасним випадкам на виробництві та професійним захворюванням в Україні.

         В умовах повномасштабної війни питання охорони праці набувають особливого значення. Проблеми тіньової економіки, незадекларованої праці, виробничого травматизму завдають великої шкоди обороноздатності країни та економіці.

         Недостатньо лише говорити про необхідність зниження рівня незадекларованої праці та травматизму на виробництві – це постійна робота, яка не повинна ні на мить припинятися. А День охорони праці – гарна нагода для того, щоб вкотре акцентувати на важливості створення безпечних та нешкідливих умов праці усіма, хто відповідає за життя та здоров’я працівників.

         Щороку МОП визначає девіз Всесвітнього дня охорони праці, що відображає актуальні виклики у сфері безпеки та гігієни праці. У 2025 році девізом обрано: «Революційні підходи до здоров’я і безпеки: роль ШІ та цифровізації на роботі» (Revolutionizing health and safety: the role of AI and digitalization at work).

Ця тема висвітлюватиме вплив новітніх технологій на безпеку та гігієну праці, зокрема:

  • передові роботизовані системи,
  • штучний інтелект (AI) і машинне навчання,
  • екзоскелети,
  • безпілотні літальні апарати (БПЛА),
  • Інтернет речей (IoT),
  • віртуальну та доповнену реальність.

   Фахівці, які на підприємствах займаються питаннями безпеки праці, успішно використовують такі інструменти як чек-листи, електронні форми аудитів, звітів. Зручно, коли ця інформація завжди наявна на електронній платформі, доступ до якої дозволяє миттєво отримати все необхідне – це значно спрощує роботу. За допомогою цифровізації на сучасних підприємствах успішно впроваджено автоматизацію багатьох аналітичних процесів. Це дозволяє не витрачати час фахівців на те, що успішно може виконуватись без залучення людини.

   Також наявний успішний досвід використання цифрових пристроїв для виконання функції контролю за безпечним та здоровим робочим середовищем. Зручно та ефективно, коли одночасно на декількох робочих місцях виконується онлайн-контроль однією відповідальною особою. До того ж, це неабияк дисциплінує виконавців робіт.

   Такі моделі можна успішно впроваджувати на всіх рівнях контролю.

   Ці та інші приклади можуть стати в пригоді для визначення векторів розвитку для тих підприємств, які ще не користуються перевагами цифровізації безпеки праці. А ті підприємства, які вже випробували її переваги, будуть розвивати наявні і впроваджувати нові технології та революційні підходи задля безпеки на кожному робочому місці. Адже кожен такий захід, який правильно використовується, вартий всіх витрачених на нього ресурсів.

   Тож тема Дня охорони праці в цьому році – чудовий привід розробити і почати втілювати на кожному підприємстві заходи, спрямовані на цифровізацію в сфері безпеки праці.

Чат-бот Гаряча лінія