Топ теги:
Попередження

Стажування та випробувальний термін в трудовому законодавстві

17 Квітня 14:26

Під час інспекційних відвідувань спеціалістами управління праці та соціального захисту населення юридичних і фізичних осіб які використовують найману працю на території нашої громади, інспектори з праці дуже часто стикаються з таким явищем як стажування чи застосування випробувального терміну роботодавцями. При цьому роботодавці здебільшого трактують ці поняття на свій лад, переконуючи себе та інших, що на цей період можна не оформляти працівників офіційно і безпідставно не укладають трудовий договір.

Отже, що таке “стажування”? Стажування – це набуття особою практичного досвіду виконання завдань та обов’язків у певній професійній діяльності або галузі знань (ч.6 ст.18 Закону України “Про освіту”). Законодавство України передбачає можливість його застосування виключно щодо студентів та осіб, які перебувають на обліку в центрі зайнятості як безробітні. В будь-якому іншому випадку  роботодавець зобов’язаний оформити працівника на роботу шляхом укладання трудового договору оформленого наказом чи розпорядженням власника або уповноваженого ним органу та здійснити повідомлення податкової служби.

З метою перевірки відповідності працівника роботі, яка йому доручається, керівником може випробувальний термін (не може перевищувати 3 місяців). Випробувальний термін згідно чинного законодавства може бути застосований роботодавцем тільки після офіційного працевлаштування найманої особи. Відповідно до ст. 26 КЗпП, умова про випробування повинна бути застережена в наказі (розпорядженні) про прийняття цього працівника на роботу. У період випробування на таких працівників поширюється всі вимоги законодавства про працю.

Отже, прийняття на роботу працівників під виглядом стажування чи застосування випробувального терміну роботодавцем до працівника без офіційного оформлення трудових відносин шляхом укладання трудового договору, є грубим порушення трудового законодавства України.

Працівник, який працює без укладення трудового договору, не буде мати права на пенсію, на відпустку та виплату допомоги по тимчасовій непрацездатності, на соціальне страхування від нещасних випадків на виробництві і професійних захворювань, та, як наслідок – на отримання страхових виплат у разі травмувань чи профзахворювань.

Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Коростенської міської ради, звертається до всіх фізичних та юридичних осіб коростенської громади, та просить оформлювати трудові відносини з найманими працівниками згідно чинного законодавства України, адже використання незадекларованої праці зменшує економічні можливості України та нашої громади під час війни.

Чат-бот Гаряча лінія