Пенсійний фонд України реалізує завдання загальнообов’язкового державного соціального страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання шляхом проведення профілактичних заходів, спрямованих на запобігання нещасним випадкам на виробництві, професійним захворюванням та іншим випадкам загрози здоров’ю застрахованих, спричиненими умовами праці

17 Червня 11:14

У зв’язку з веденням бойових дій на території України у населених пунктах, за їх межами, на території підприємств, установ і організацій можливе раптове виникнення особливих небезпечних і шкідливих виробничих факторів воєнного характеру: небезпека від прямого впливу вогневих та ударних засобів, що застосовують артилерійські, зенітні, авіаційні, стрілецькі та інженерні боєприпаси, споряджені звичайною вибуховою речовиною, високоточна зброя, боєприпаси об’ємного вибуху, запальні суміші та речовини, також можливе ураження іншими новітніми, невідомими неспеціалістам видами зброї .

Небезпеки воєнного характеру мають характерні, властиві лише їм особливості : вони плануються, готуються та проводяться людьми, тому мають складніший характер, ніж природні та техногенні, зброя застосовується, як правило, у самий невдалий момент для жертв агресії і в найуразливішому для них місці. Ворожими цілями ураження стали наші об’єкти інфраструктури, виробничі підприємства, навчальні заклади, заклади культури.

За оперативною інформацією 619 осіб постраждали під час виконання своїх трудових обов’язків у зв’язку з військовою агресією російської федерації у 2023 році . Причиною 25% всіх смертельних випадків з працівниками, які стались на виробництві пов’язані з подіями суспільного життя, код події, відповідно класифікатору 23.0 (страйк, оголошена та неоголошена війна, терористичний акт,тощо) Станом на сьогодні по регіонах України зареєстровано повідомлень про нещасні випадки  на виробництві з 314 особами, які  постраждали від військової агресії. На превеликий жаль це вже половина від кількості таких повідомлень за весь минулий рік. За гіркою статистикою виробничого травматизму залишаються скалічені долі, осиротілі діти, вдови  і батьки .У 2023 році Пенсійним фондом було призначено та виплачено щомісячних страхових виплат та одноразових допомог потерпілим від військової агресії на загальну суму 42,6 млн. грн. Починаючи з 01.01.2024 призначено та виплачено щомісячних страхових виплат 106 потерпілим внаслідок нещасних випадків, пов’язаних з виробництвом, у зв’язку з військовою агресією російської федерації на підставі актів розслідування нещасних випадків на суму близько 5 млн. грн. та одноразових виплат 112 особам на суму 10,7 млн. грн.

• 10.23Дніпропетровська обл. Під час виконанння трудових обовязків загинули три прибиральниці та робітник з благоустрою гімназії.Це сталося внаслідок ракетного обстрілу збройними силами рф
  • 10.23 Харківська обл. Унаслідок ворожого обстрілу з боку зс рф під час виконання службових обовязків загинуло вісім фахівців “Нової пошти”, 14 – дістали мінно-вибухові поранення
  • 10.23 Харківська обл. Унаслідок ракетного удару, завданого зс рф по кафе в с.Гроза загинув під час виконання службових обовязків машиніст парової пересувної установки
  • 04.24 Харківська обл.У приміщенні торгового павільйону в селищі Липці внаслідок обстрілу з боку зс рф у робочий час загинули двоє продавців продовольчих товарів.
  • 04.24 Запорізька обл. Унаслідок ракетного обстрілу з боку рф території машинобудівного конструкторського бюро загинули інженер-конструктор та розподілювач робіт. Провідний економіст зазнала осколкових поранень
  • 04.24 Донецька обл. Три електромеханіки дістали травми, несумісні з життям, унаслідок ворожого артилерійського обстрілу залізничної станції. Ще трьох працівників було поранено

Для уникнення чи мінімізації наслідків небезпек під час воєнного стану та забезпечення конституційних прав працівників законодавство зобов’язує роботодавця забезпечувати виконання необхідних профілактичних заходів відповідно до обставин, що змінюються.

Основними заходами щодо запобігання нещасним випадкам, що стались внаслідок ведення бойових дій під час виконання працівниками трудових (посадових) обов’язків, є:

• проведення інструктажів для працівників щодо заходів безпеки під час повітряної тривоги;
  • забезпечення дієвого контролю за неухильним виконанням працівниками заходів, передбачених у разі отримання сигналу «Повітряна тривога»;
  • проведення навчання щодо надання першої домедичної допомоги потерпілим внаслідок ведення бойових дій.

Обов’язки працівника – дбати про особисту безпеку і здоров’я, а  також про безпеку і здоров’я  оточуючих людей в процесі виконання будь-яких робіт чи під час перебування на території підприємства.  У разі виникнення під час роботи небезпечних факторів воєнного характеру для прийняття рішення, щодо можливості подальшого виконання свої посадових обов’язків, працівник повинен керуватися власними міркуваннями, з врахуванням існуючого та потенційного ризику для власного життя та здоров’я, ризику від власних дій, щодо залишення небезпечної зони, та потенційного ризику для інших людей, який може виникнути у зв’язку з припиненням виконання ним своїх професійних обов’язків. У разі виникнення загрози втрати матеріальних цінностей підприємства, для їх збереження працівник повинен діяти відповідно до обставин, при цьому керуючись принципами, що життя і здоров’я дорожче матеріальних цінностей.

Організувати охорону праці в умовах воєнного стану і дотримуватися безпеки на робочих місцях – надскладне завдання, що стоїть перед кожним працівником і роботодавцем. Тільки завдяки спільним зусиллям можна створити безпечне робоче середовище.

Давайте продовжувати навіть в умовах воєнного стану здійснювати всі можливі профілактичні заходи щодо зниження виробничого травматизму та професійної захворюваності та дбати про безпечне та здорове майбутнє праці!

Разом ми все подолаємо і обов’язково переможемо!