ОБЕРЕЖНО: ЗНОВУ ЗИМА!
Знову зиму українці житимуть і працюватимуть в умовах війни. І що далі, то проходження цього періоду стає складнішим. Адже ворог не припиняє руйнувати об’єкти критичної інфраструктури, цілити по підприємствах, житлових будинках, медичних та освітніх закладах.
Наголошуємо про небезпеку , пов’язану з експлуатацією котелень. Закликаємо роботодавців вжити всіх необхідних заходів з метою недопущення трагедій.
Тільки з початку нового опалювального сезону на території Коростенського району зафіксовано два нещасних випадки з машиністами (кочегарами) котельні. Один з яких, через вибух котла призвів до смерті працівника. Так, під час аварійного відключення електропостачання під час нічної зміни в котельні освітнього закладу від вибуху котла загинув машиніст (кочегар) котельні. На даний час триває спеціальне розслідування нещасного випадку з’ясовуються всі обставини надзвичайної події, будуть зроблені експертні висновки.
Насамперед, на підприємстві має бути розроблений та затверджений у належний спосіб порядок дій у разі аварійного відключення електроенергії або іншого джерела енергії, провести навчально-тренувальні заняття з персоналом за оперативною частиною плану ліквідації аварійних ситуацій для відпрацювання навичок дій під час аварійних ситуацій, використання засобів захисту, надання домедичної допомоги в разі нещасного випадку, провести додаткові протипожежні інструктажі з працівниками, що зайняті на роботах з підвищеною пожежною небезпекою, обслуговуючим персоналом електроустановок, вентиляційного, технологічного та іншого інженерного обладнання; проведення з обслуговуючим персоналом котелень підприємства повторних інструктажів та навчання з питань охорони праці.
Відповідно до вимог розділу Х Правил підготовки теплових господарств до опалювального періоду, затверджених спільним наказом Мініпаливенерго та МінЖКГ від 10.12.2008 № 620/378, власники (керівники) теплових господарств повинні провести перевірку готовності теплових господарств (джерел теплової енергії) до роботи в опалювальний період за участю представника Держенергонагляду, який погоджує Акт готовності до опалювального періоду за встановленою формою.
Раніше органи державного нагляду за охороною праці регулярно перевіряли готовність підприємств та виробничих об’єктів суб’єктів господарювання до опалювального сезону. Контролювали періодичність проведення технічних оглядів та експертного обстеження обладнання підвищеної небезпеки, технічний стан основного та резервного водо- та електропостачання на об’єктах виробництва і транспортування теплової енергії, проведення навчань та перевірки знань з питань охорони праці відповідальними особами, дотримання вимог щодо безпечної експлуатації обладнання підвищеної небезпеки тощо.
Серед порушень, які найчастіше виявляли, були:
– не проведення технічного випробування тепло-механічного обладнання підвищеної небезпеки (котлів та трубопроводів), перевірки стану теплової ізоляції на окремих ділянках трубопроводів та обладнання;
– установлення на котлах несправних та не відрегульованих запобіжних клапанів, манометрів;
– допуск до експлуатації ненавченого обслуговуючого персоналу та низька кваліфікація відповідальних осіб;
– відсутність необхідної технічної документації,
– не проведення протиаварійних тренувань з обслуговуючим персоналом,тощо.
На період дії воєнного стану установлений мораторій на перевірки наглядових органів. Але ст.153 Кодексу законів про працю та ст. 13 Закону «Про охорону праці», згідно з якими роботодавець зобов’язаний забезпечити безпечні та здорові умови праці, на час дії воєнного стану не скасовуються. Тому всю відповідальність за дотримання вимог безпеки, недопущення аварій, нещасних випадків та профзахворювань покладено на роботодавців. Обов’язок працівника – дбати про особисту безпеку і здоров’я, а також про безпеку і здоров’я оточуючих людей в процесі виконання будь-яких робіт чи під час перебування на території підприємства.
У разі виникнення під час роботи небезпечних факторів воєнного характеру для прийняття рішення, щодо можливості подальшого виконання свої посадових обов’язків, працівник повинен керуватися власними міркуваннями, з врахуванням існуючого та потенційного ризику для власного життя та здоров’я, ризику від власних дій, щодо залишення небезпечної зони, та потенційного ризику для інших людей, який може виникнути у зв’язку з припиненням виконання ним своїх професійних обов’язків. У разі виникнення загрози втрати матеріальних цінностей підприємства, для їх збереження працівник повинен діяти відповідно до обставин, при цьому керуючись принципами, що життя і здоров’я дорожче матеріальних цінностей
Спеціалісти відділу профілактики та розслідування нещасних випадків управління контрольно-перевірочної роботи Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області приймають участь у розслідуванні нещасних випадків на виробництві, проводять профілактичні заходи, спрямовані на усунення шкідливих і небезпечних виробничих факторів, запобігання нещасним випадкам на виробництві, професійним захворюванням та іншим випадкам загрози здоров’ю працівників, викликаним умовами праці, зокрема безоплатно надають роботодавцям консультативну, методичну та інформаційну допомогу, сприяють у створенні ними та реалізації ефективної системи управління охороною праці.
Контакти: телефон (0412) 245700,
e-mail: accident@zt.pfu.gov.uа
Головний спеціаліст відділу профілактики та розслідування нещасних випадків управління контрольно-перевірочної роботи Головного управління Пенсійного фонду України
Бабешко Ярослава