Net billing – підтримка відновлюваної енергетики після “зеленого” тарифу

16 Березня 16:58
💡 В Україні готують новий механізм підтримки виробництва електроенергії, виробленої з відновлюваних джерел
Кабінет міністрів України зареєстрував у Верховній Раді законопроєкт №9011. Оскільки нині існують заборгованості по виплатах по “зеленому” тарифу (у 2023 ця сума становитиме чотири млрд грн), на його заміну пропонують запровадити інший механізм підтримки виробництва електроенергії з відновлюваних джерел – “Net Billing”.
🤔 Що передбачає законопроєкт та яка його мета?
Надлишки виробленої електроенергії зараховують власнику ВДЕ-об’єкта не в кВт•год, а у гривнях. Власники (у законопроєкті їх називають «споживачами») зможуть укладати договори та продавати надлишки електроенергії. Постачальник конвертує електроенергію по ціні, яка є на ринку, і зараховує на особовий рахунок споживача. Фізично власники не отримують кошти, проте ними можна буде скористатися згодом, щоб розраховуватися за спожиту електроенергію.
🤔 У чому особливість механізму “Net Billing” та його відмінність від інших?
Механізм стимулює споживача покривати виключно власне споживання. Ціна на електроенергію, яку покриває споживач, включає тариф на передачу та розподіл електроенергії. А ціна продажу формується на ринкових умовах, без цієї величини. Так, власникам ВДЕ-об’єктів графік навантаження вигідніше узгодити з графіком генерації і покрити власне споживання.
🤔 Хто може встановлювати ВДЕ-об’єкти за механізмом “Net Billing”?
Наразі законопроект обмежує, хто може встановлювати ВДЕ-об’єкти. Приватні домогосподарства мають право встановлювати установки, потужністю до 30 кВт (один власник = одна установка). Інші споживачі, зокрема кооперативи, встановленою потужність до 500 кВт. Для того, щоб дати більш точні прогнози про вплив механізму на розвиток ВДЕ, варто знати ціни, за якими споживачі зможуть продавати електрику у мережу, максимально дозволену встановлену потужність, можливості/вимоги щодо встановлення акумуляторів. Також оцінити можливості Net Billing для малого бізнесу, комунальних підприємств, бюджетних установ тощо.
Запис обговорення під час онлайн-заходу, який відбувся 10.03.2023 року, ви можете переглянути за покликанням на сторінці ГО “Екоклуб” в YouTube