ЕНЕРГЕТИКИ – ОМАНЛИВА КОРИСТЬ ТА РЕАЛЬНА НЕБЕЗПЕКА
Енергетичні напої (або просто – енергетики) сьогодні можна купити в багатьох магазинах. Дуже часто ці металеві півлітрові баночки можна побачити їх в руках молодих людей й навіть підлітків. Але це не означає, що вони ці напої є безпечними для дитячого здоров’я. Чому енергетики не рекомендується пити підліткам і в чому полягає їхня шкода?
Тільки факти
- Енергетичні напої, всупереч своїй назві, не «вливають» в організм нову енергію. У них невелика калорійність і відносно низький вміст цукру. Своєю дією ці продукти зобов’язані компонентам, які змушують організм витрачати внутрішні енергетичні ресурси в прискореному темпі. У результаті, випивши 1-2 банки енергетика, ми відчуваємо, як зникає відчуття втоми і з’являється жага активності.
- Однак цей ефект триває недовго – від 3 до 5 годин. Потім, як правило, відчувається ще більший занепад сил і фізичне виснаження. Це пояснюється тим, що організм вичерпав свої ресурси, і потребує відпочинку для відновлення.
- Енергетики змушують організм витрачати свої ресурси в прискореному темпі.
Склад енергетичних напоїв
- Ключову роль у складі енергетичних напоїв відіграє кофеїн. Він стимулює розумову діяльність і підвищує серцево-судинну витривалість, завдяки чому фізична активність дається простіше.
- Таурин — другий компонент, що зустрічається в переважній більшості енергетичних напоїв. Це амінокислота, яка накопичується в м’язових тканинах і тимчасово покращує роботу серцевого м’яза. Хоча з останнім твердженням згодні не всі. Серед експертів є думки, що вплив таурину на організм мінімальний, або його немає взагалі.
- Екстракти гуарани і женьшеню — рослинні компоненти зі стимулювальними властивостями: вони підвищують тонус і зменшують біль під час фізичних навантажень, виводячи молочну кислоту з м’язових тканин.
- Прискоренню обміну речовин і окисленню жирних кислот сприяє карнітин. Він також знижує стомлюваність м’язів, допомагаючи позбутися фізичної втоми.
Шкода енергетиків для організму
- Енергетичні напої протипоказані людям, які страждають на гіпертонію і серцево-судинні захворювання, вагітним жінкам, дітям і підліткам.
- Гранично допустима норма для здорової дорослої людини – 2 банки енергетичного напою на день (зрозуміло, не за умови щоденного вживання). Інакше виникає ризик підвищеного артеріального тиску та рівня цукру в крові.
- Вітаміни, якими часто збагачені енергетики, містяться в занадто великій для підлітка дозі. Так, надлишок вітаміну B здатний викликати прискорене серцебиття і тремтіння в руках і ногах.
- Енергетики викликають підвищений артеріальний тиск і тахікардію.
Крім того, енергетики небезпечні через високий вміст кофеїну. Як будь-який стимулятор – у великій кількості він виснажує нервову систему, а з часом викликає звикання. Багатьом із нас знайоме відчуття, коли пробудження остаточно настає тільки після випитої чашки міцної кави. Також кофеїн є сечогінним засобом – отже, він виводить з організму необхідні йому мінеральні солі.
- На відміну від дорослих, підлітку достатньо всього однієї баночки енергетичного напою, щоб відчути на собі негативні побічні ефекти – нервозність, тахікардію, підвищений артеріальний тиск і психомоторне збудження.
Симптоми отруєння енергетиком
– прискорене серцебиття;
– підвищений артеріальний тиск;
– безсоння;
– нервовість;
– почервоніння обличчя;
– розлад шлунку;
– тремор, тремтіння в руках;
– порушення координації;
– підвищення температури тіла;
– сплутаність свідомості та навіть її втрата.
При частому вживанні і енергетиків розхитується нервова система, з’являється розлад шлунково-кишкового тракту. За частого передозування у людини може виникнути розлад психіки. У рідкісних випадках у разі сильного передозування енергетиками навіть булло зафіксовано випадки смерті від зупинки серця.
Перша допомога при енергетиками
Якщо після вживання енергетичного напою людині стало погано, їй потрібно надати першу допомогу.
- Очистити шлунок від залишків напою, викликавши блювоту.
- Забезпечити доступ свіжого повітря.
- Прийом сорбентів і чимала кількість випитої води допоможуть організму швидше очиститися.
- Якщо людині стало дуже погано (у неї прискорене серцебиття, червоне обличчя, підвищений тиск або вона втратила свідомість) – не зволікайте і викликайте швидку допомогу.
Фахівці ДУ «Житомирський обласний центр контролю та профілактики хвороб МОЗ України» нагадують, що енергетичні напої – далеко не найкращий засіб покращення продуктивності організму та підвищення бадьорості. Для того, щоб відчувати повноту фізичних та емоційних сил – достатньо змінити раціон, їсти більше зелені та фруктів, зайнятися спортом та пити достатньо води. Саме ці фактори сприяють покращенню загального стану. А в ситуаціях, коли можна обійтися без енергетиків – варто вибрати інший шлях з огляду на те, як такі напої впливають на організм.