Волонтерський рух в Україні
![🇺🇦](https://static.xx.fbcdn.net/images/emoji.php/v9/tf2/1/16/1f1fa_1f1e6.png)
став позитивним феноменом, який продемонстрував світові єдність нашого суспільства і готовність протистояти агресору.
Утім, шахраї швидко вловили тренд і почали видавати себе за волонтерів або ж навіть цілі благодійні фонди й організації, аби привласнити донати для захисників і захисниць України.
![ℹ️](https://static.xx.fbcdn.net/images/emoji.php/v9/t8e/1/16/2139.png)
Кіберполіція підготувала рекомендації для благодійників:
Як перевірити приватну особу або волонтера
![❓](https://static.xx.fbcdn.net/images/emoji.php/v9/t4c/1/16/2753.png)
Якщо вас просять скинути гроші на збір ваші друзі чи знайомі, і ви довіряєте цим людям, проблем виникнути не має. Але варто переконатися, що повідомлення опубліковане справді цією людиною, а не шахраєм, який отримав доступ до акаунту користувача. Для цього зв’яжіться з цим знайомим іншими каналами комунікації.
В інших випадках для перевірки такого збору здійсніть наступні кроки:
![🔸](https://static.xx.fbcdn.net/images/emoji.php/v9/t72/1/16/1f538.png)
попросіть звіти за попередні періоди та збори;
![🔸](https://static.xx.fbcdn.net/images/emoji.php/v9/t72/1/16/1f538.png)
дізнайтеся більше про цю особу чи волонтера, зокрема, чи співпрацюють вони з відомими організаціями чи публічними особами. У такому випадку на офіційних сторінках відповідних організацій та інфлюенсерів має також бути інформація про спільну діяльність;
![🔸](https://static.xx.fbcdn.net/images/emoji.php/v9/t72/1/16/1f538.png)
чи є в них нагороди або відзнаки за допомогу та відгуки про діяльність;
![🔸](https://static.xx.fbcdn.net/images/emoji.php/v9/t72/1/16/1f538.png)
чи висвітлена робота волонтера або приватної особи в інформаційному полі;
![🔸](https://static.xx.fbcdn.net/images/emoji.php/v9/t72/1/16/1f538.png)
скористайтеся сервісом пошуку зображень в Google для перевірки фотографій та скріншотів документів під збором – шахраї, зазвичай, використовують вкрадені чужі фото у своїх профілях;
![🔸](https://static.xx.fbcdn.net/images/emoji.php/v9/t72/1/16/1f538.png)
перевірте справжність посвідчення волонтера, зв’язавшись з організацією, яка видала документ.
![🔍](https://static.xx.fbcdn.net/images/emoji.php/v9/tc1/1/16/1f50d.png)
Якщо мова йде про приватну особу, слід дізнатися, чому вона не зареєстрована як волонтер.
Як перевірити благодійний фонд та громадську організацію
![❓](https://static.xx.fbcdn.net/images/emoji.php/v9/t4c/1/16/2753.png)
Оскільки ці структури є офіційно зареєстрованими, перевірити їх з одного боку дещо простіше, а з іншого – шахраям теж не важко прикритися відомими назвами й іменами для своєї злочинної діяльності.
Отже, щоб переконатися, що благодійний фонд чи громадська організація справжні, рекомендується зробити такі кроки:
![🔸](https://static.xx.fbcdn.net/images/emoji.php/v9/t72/1/16/1f538.png)
з’ясуйте, чи має БФ або ГО фізичну присутність (офіс, дійсні номери телефонів) та персонал;
![🔸](https://static.xx.fbcdn.net/images/emoji.php/v9/t72/1/16/1f538.png)
попросіть відомості про засновників та звітність за попередні роки – це публічна інформація, яка має бути у вільному доступі. Відсутність таких даних підвищує вірогідність того, що ви натрапили на шахраїв;
![🔸](https://static.xx.fbcdn.net/images/emoji.php/v9/t72/1/16/1f538.png)
дізнайтеся про співпрацю з відомими організаціями, волонтерами та публічними особами;
![🔸](https://static.xx.fbcdn.net/images/emoji.php/v9/t72/1/16/1f538.png)
перевірте наявність відзнак та відгуків про роботу;
![🔸](https://static.xx.fbcdn.net/images/emoji.php/v9/t72/1/16/1f538.png)
встановіть, чи заручалися БФ або ГО підтримкою з боку публічних осіб;
![🔸](https://static.xx.fbcdn.net/images/emoji.php/v9/t72/1/16/1f538.png)
перевірте присутність в інформаційному полі;
![🔸](https://static.xx.fbcdn.net/images/emoji.php/v9/t72/1/16/1f538.png)
скористайтеся сервісом пошуку зображень в Google, як і у випадку з перевіркою приватної особи чи волонтера.
Окрім цього, не рекомендуємо вводити повні дані банківської картки (термін дії, CVV-код) при здійсненні пожертв – ваша платіжна інформація може потрапити до шахраїв.
![❗️](https://static.xx.fbcdn.net/images/emoji.php/v9/t50/1/16/2757.png)
Якщо ви все ж побоюєтеся відправляти кошти невідомим волонтерам і організаціям, завжди можна долучитися до зборів відомих фондів, які вже довели свою надійність.
І пам’ятайте: маленьких донатів не буває і кожна гривня наближає нашу Перемогу!