8 способів адаптувати міста до зміни клімату від ГО “Екодія”

19 Липня 15:11
За інформацією ГО “Екодія”
Чого нам критично бракує у містах, щоб легше переживати спеку?                       Спойлер: рослин!
А крім аномально високих температур, зміна клімату нам приносить інтенсивні опади і затоплення.
1. Зелена стіна або фасад
Озеленення стіни дає зниження температури поверхні на 4,67°C у порівнянні із голою стіною. Також рослини затримують леткі органічні сполуки, пил, інші мікрочастки та виділяють кисень, тому покращують якість повітря. Це гарний варіант для районів, де немає можливості виростити багато дерев. ��Найкраще висаджувати дикий виноград Вічі — він не руйнуватиме стіни.
2. Різнотрав’я
Це вид газону, що складається з лучних трав і квітів. Різнотрав’я дешевше в догляді ніж газон, бо потребує лише 1-2 скошування за весь період цвітіння. Також завдяки більш розвиненій кореневій системі такі рослини запасають удвічі більше води, тому не вимагають частого поливу. Густа висока зелень поглинає сонячне тепло та утримує пил. У Києві та інших містах є експериментальні ділянки з різнотрав’ям на узбіччях магістралей та серед житлових масивів.
3. Живопліт-огорожа
Це щільна вузька смуга кущів або дерев, що слугують парканом. Живоплоти, що ростуть вільно, не вимагають підрізання та додаткового догляду. Зокрема, жива огорожа із невибагливого та холодостійкого терену обійдеться дешевше, ніж звичайний металевий чи бетонний паркан. Щільні живоплоти ефективно очищують повітря �в умовах щільної забудови, утримують пил та шум від автострад, слугують прихистком для комах і пташок.
4. Водопроникні поверхні
Це різновид покриття, що дозволяє дощовій воді або талому снігу швидко й ефективно просочуватися в ґрунт. Проникні поверхні сприяють фільтрації та підживленню ґрунтових вод. Влітку вони менше нагріваються та забезпечують кращий мікроклімат для мешканців міст. Узимку такі покриття є безпечнішими для водіння та ходьби, оскільки опади швидко просочуються і поверхня не покривається шаром льоду.
5. Дощові садки і канави
Це композиції з вологолюбних і витривалих до спеки багаторічних рослин, що завдяки дренажній системі збирають, затримують �та повертають дощову воду до екосистеми. Більшу частину року вони слугують своєрідними заглибленими клумбами, які виконують основну функцію в період інтенсивних опадів. Дощові садки та канави здатні поглинати та фільтрувати до 90% води, що потрапляє на їхню поверхню і є дієвим інструментом боротьби з локальним затопленням.
6. Дощові парки
Це заглиблені частини парків, скверів, площ, майданів, які в звичний час слугують громадськими просторами, а в період інтенсивних опадів виконують роль тимчасового басейну для накопичення дощової води. Це рішення для міст з щільною забудовою і опадами значної інтенсивності. Дощові парки допомагають запобігати локальним затопленням, накопичуючи тисячі кубічних метрів води, та сприяють раціональному використанню природного ресурсу.
7. Зелені дахи,�зупинки і меблі
Озеленення може бути не лише на відкритому грунті, а й у будь-яких місцях. Сади на даху вже не новина, та все ще не дуже поширена практика. У Києві вже встановлюють вуличні меблі з озеленненям, скоро побачимо і зелені зупинки. Рослини в місті приносять прохолоду, утримують надмірне тепло і воду, очищують повітря і просто тішать око. Такі рішення компенсують брак зелених насаджень і допоможуть адаптувати міста до зміни клімату.
8. Зелені перголи
Це обплетені в’юнкими рослинами конструкції, що складаються з повторюваних секцій, з’єднаних між собою поперечними брусами. Завдяки сплетінню елементів каркас перголи �з рослинами створює додатковий затінок, �а тому їх рекомендується встановлювати �в межах просторів, що вразливі до високих температур. Творчий підхід до проєктування �та побудови пергол може поліпшити сприйняття міста, зробити їх туристичними магнітами.