Топ теги:
Попередження

Головне управління Пенсійного фонду нагадує про основні профілактичні заходи під час роботи в умовах підвищеної температури повітря.

18 Липня 14:37

Підвищена температура повітря: як працювати в спеку!

Причиною нещасних випадків улітку часто стає дія підвищеної температури повітря. Через неї в організмі людини можуть виникнути такі патологічні зміни  як гостре перегрівання, порушення водно-сольового обміну, діяльності серцево-судинної і нервової систем.

Державними санітарними нормами «Санітарні норми мікроклімату виробничих приміщень» (далі – ДСН 3.3.6.042-99), затвердженими постановою головного державного санітарного лікаря України від 01.12.1999 № 42, регламентовано норми мікроклімату в межах робочої зони виробничих приміщень, закладів, установ, незалежно від їх форми власності та підпорядкування. Оптимальні та допустимі показники мікроклімату є різними для різних категорій робіт за показниками важкості. Проте, верхньою межею температури на постійних робочих місцях (де працівник проводить більше половини свого робочого часу або не менше 2-х годин поспіль), є температура +28 ºС. Робота при температурі повітря більше 37 ºС відноситься  до небезпечних (екстремальних). За цієї температури не рекомендується проведення робіт на відкритому повітрі.

Роботодавцям необхідно організувати оптимальний режим праці та відпочинку, аби не допустити перегріву працівників і як наслідок допущення нещасних випадків при виконанні трудових обов’язків.

Засоби і заходи з нормалізації мікрокліматичних умов можуть бути різними: це і влаштування жалюзі або світловідбиваючих плівок на засклених поверхнях, максимальне використання природної вентиляції, влаштування систем кондиціювання, використання спеціального одягу та засобів захисту.

Всім працівникам, на залежно від виду діяльності, професії потрібно подбати про свою безпеку особисто. Необхідно дотримуватись порад, які допоможуть краще  перенести спеку як на робочому місці так і вдома.

З метою профілактики зневоднення організму потрібно правильно дотримуватися питного режиму. Рекомендована температура питної води, напоїв, чаю +10-15ºС. Для оптимального водозабезпечення рекомендується також відшкодовувати втрату солей і мікроелементів, що виділяються з організму з потом, за рахунок вживання підсоленої води, мінеральної лужної води, молочно-кислих напоїв (знежирене молоко, молочна сироватка), соків, вітамінізованих напоїв, киснево-білкових коктейлів. Пити воду слід часто і потроху, щоб підтримувати хорошу гідратацію організму (оптимальний вміст води в організмі, який забезпечує його нормальну життєдіяльність, обмін речовин). При температурі повітря більше 30 ºС і виконанні робіт середньої тяжкості, потрібно випивати не менше 0,5 л води на годину — приблизно один стакан кожні 20 хвилин.

Рекомендується носити світлий, вільний, легкий одяг, не носити синтетику, не забувати про головні убори.

Крім того, для підтримки імунітету і зниження інтоксикації організму фахівці рекомендують вживати фрукти і овочі.

Проте всі ці заходи є недостатньо ефективними при роботах на відкритих площадках. Тому роботодавцеві слід організувати раціональні режими праці та відпочинку.  Сумарна тривалість робіт при температурі більше 28 ºС не повинна перевищувати 4-5 годин за зміну. Іноді навіть необхідно змінити розпорядок робочого дня та перенести години роботи на ранковий або вечірній час. Внутрішньо змінний режим праці та відпочинку організовують за рахунок тривалості робочого часу: тривалість регламентованих перерв повинна становити не менше 10% робочого часу на кожні 2 ºС перевищення. Під час таких перерв працівники повинні перебувати у приміщеннях з різницею температур повітря не більше 5 ºС, та не нижче +24 +25 С. Це також слід враховувати працівникам, в приміщеннях яких встановлені кондиціонери. Якщо різниця занадто велика, існує ризик виникнення проблем з кровообігом, може привести до простудних захворювань, нежиті, болі в горлі навіть в спеку.

Синоптики попереджають, що спека в Україні посилиться, тому подбайте про своє здоров’я і безпеку.

Головний спеціаліст відділу профілактики та розслідування нещасних випадків управління контрольно-перевірочної роботи ГУ ПФУ в Житомирській області Віталій МИРОНЧУК

Чат-бот Гаряча лінія