Найпростіші укриття: кому належать та хто несе відповідальність за їх стан?

1 Лютого 14:33

Відповідно до ст.. 32 Кодексу цивільного захисту України, найпростіше укриття – це фортифікаційна споруда, цокольне або підвальне приміщення, інша споруда підземного простору, в якій можливе тимчасове перебування людей з метою зниження комбінованого ураження від небезпечних чинників, а також від дії засобів ураження в особливий період.

В лютому 2022 року згідно розпорядження міського голови Коростенської міської територіальної громади працівники відділу цивільного захисту виконавчого комітету Коростенської міської ради спільно з головами ОСББ та представниками управляючих компаній здійснили перевірку стану найпростіших укриттів, які розташовані в підвальних приміщеннях багатоквартирних житлових будинків на території міста з подальшим оформленням актів перевірки.

В деяких будинках співвласники самостійно забезпечили умови для перебування: передбачили питну резервну воду, облаштували підвальне приміщення для комфортного перебування (лавки, ковдри, стільці) та ін..

Жителі інших будинків розраховують на те, що це відповідальність управляючої компанії, міста або держави. Однак, існує юридичне «але» – Законом України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку» чітко визначено, що багатоквартирні будинки є власністю саме співвласників, тобто всіх власників квартир та нежитлових приміщень будинку.

З огляду на це, обов`язок проводити поточний чи капітальний ремонт будинку, утримання та облаштування підвальних приміщень як укриттів покладається саме на співвласників, а отже жителів багатоквартирного житлового будинку.

Коростенська міська рада не є балансоутримувачем жодного багатоповерхового будинку на території Коростенської громади, тому обмежена в праві виконувати ремонтні роботи. Іншим головним фактором  є те, що в умовах воєнного стану Кабінетом Міністрів України затверджена Постанова №590, яка обмежує витрати з бюджету як державного, так і міського (фінансування ремонту підвальних приміщень неможливе за даною Постановою).

Нагадуємо, що інформація щодо переліку найпростіших укриттів опублікована на офіційному сайті Коростенської міської ради в розділі «Кабінет мешканця» – «Місце розташування найпростіших укриттів».