ОГОЛОШЕННЯ

/dostup-do-publichnoyi-informatsiyi/

/gromada/

/investment-korosten/

http://korosten-rada.gov.ua/ekonomichniy-rozvitok/pidpriyemnitstvo/

/korosten-istoriko-turistichniy-tsentr/

http://korosten-rada.gov.ua/images/jkh/TARIFI.pdf

https://www.youtube.com/channel/UCMS1WMTqy0CG2B-HsecQssQ/live

http://korosten-rada.gov.ua/osobistiy-priyom-gromadyan-v-rezhimi-videozvyazku/

http://www.korosten-rada.gov.ua/ekonomichniy-rozvitok/energetichniy-menedzhment/

http://korosten-rada.gov.ua/zhitlovo-komunalne-gospodarstvo/mistobuduvannya-ta-arhitektura/town-planning-documentation/

https://forms.gle/CL98reGifxvvVFFx6

http://www.korosten-rada.gov.ua/ekonomichniy-rozvitok/mizhnarodni-programi-rozvitku/meri-za-ekonomichne-zrostannya-/

https://my.matterport.com/show/?m=DRADJK3pEsa

http://korosten-rada.gov.ua/news/novini-mista/plan-zahodiv-13288.html

http://korosten-rada.gov.ua/news/anonsi-podiy/afisha.html

https://gromconsult.rada-kor.gov.ua/uk
Календар

http://www.korosten-rada.gov.ua/ekonomichniy-rozvitok/transportniy-kompleks-mista/avtomobilniy-transport/perevezennya-pasazhiriv-avtobusami-v-rezhimi-marshrutnogo-taksi/grafiki-ruhu-avtotransportu/

https://city.dozor.tech/ua/korosten/city
Погода
Загружаем курс доллара от minfin.com.ua…
Про затвердження змін до Порядку організації виїзної торгівлі та виставкової діяльності у м. Коростені і оплати за її провадження

                                                                       

      

                                                                       

 

 

 

РІШЕННЯ

тридцять восьма  сесія VІІ скликання

 

від 16.04.2020р. №______

 

Про  затвердження  змін  до Порядку

організації виїзної торгівлі та виставкової

діяльності у м. Коростені  і оплати за її провадження  

 

        З метою впорядкування торговельної діяльності (виносної та виїзної торгівлі ) у всіх мікрорайонах міста, зменшення кількості випадків  стихійної торгівлі та порушень Правил благоустрою, відповідно до статтей 25,26 Закону України „Про місцеве самоврядування в Україні”, враховуючи рекомендації постійної комісії міської ради з питань  бюджету, економіки та комунальної власності, міська рада

ВИРІШИЛА:

  1. Внести зміни до п.2 «Умови  розміщення об’єктів виїзної торгівлі»  Порядку організації виїзної торгівлі та виставкової діяльності у м. Коростені  і   оплати за її провадження, та   викласти  його у новій редакції .

2.1.1.Для здійснення сезонної виїзної торгівлі плодоовочевою продукцією визначити наступні місця  :

-вул. Ж. Кудакова,  непарна  сторона,

-вул. Мельника, 16- 18,

-вул. Шевченка (Кірова), 78, 38А ( за магазином  «АТБ»)

-вул. Пролетарська, 37-39,

-вул. Сосновського, 42-44,

-на розі вул. Шевченка (Кірова) та Маяковського ,

-вул. Київська , 9-17,

-вул. Сосновського, 33Г,

-вул. Каштанова, 9-11,

-вул. Грушевського, 39-41А.

2.1.2. Для здійснення сезонної виїзної торгівлі прохолоджуючими напоями, в тому числі квасом та морозивом, визначити  наступні місця :

- по вул. Грушевського,7, 11 , 19,  72, 36, 46, 34,20,

- по вул. Мельника між будинками 16 та 18,

- на території стадіону «Спартак»,

- по вул. Героїв Чорнобиля ( Красіна),29  біля магазину  “Єва ”,

- привокзальна площа м. Коростеня ,

- вул. Базарна площа,5  біля рибного павільйону кооперативного ринку, 

        - вул. Базарна, 4А,

- вул. Сосновського,38 , 44, 46,

- вул.  Пролетарська, 37- 39,

- вул. Шевченка ( Кірова), 8,  74, 80, 5, 38А

- вул.  Героїв Чорнобиля (Красіна),4, поблизу аптеки “Санітас”,

- вул. С. Кемського ( Жовтнева), 41, поблизу  магазину “Любава”,

- на території, що прилягає до автовокзалу,

- на території, що прилягає до магазину “Новобуд”  по вул. Базарна     

  площа,

- біля  торговельного майданчика на розі вулиць Шевченка (Кірова) та    

  Маяковського.

2.2. Розміщення об’єктів щоденної виїзної торгівлі шкільним приладдям, ялинками, торгівля хлібом, молоком фермерських господарств, розсадою,  саджанцями,   дозволяється:

-вул. Грушевського, 36-38, 39,70, 72,

-вул. Мельника, 16-18,

-вул. С. Кемського ( Жовтнева), 41,

-вул. Сосновського, 42-46,

-вул. 1 Травня, 37,

-вул. Кривоноса, 4А,

-вул.Ж. Кудакова, непарна  сторона,

-вул. Козацька (Щорса), 1-9,

-вул. Київська, 9-17,

-на території, що прилягає до рибного павільйону кооперативного ринку,

-на привокзальній площі міста,

-вул. Каштанова, 9-11.

2.2.1 Для розміщення об’єктів виїзної (виносної) торгівлі  молодняком птиці передбачити 2 місця  по вул. Шевченка, 38А  (територія, що прилягає до тильної сторони магазину «АТБ»), як виняток.

2.6.  Реалізація сільськогосподарської продукції  у невеликій кількості, вирощеної у підсобному господарстві, здійснюється   безкоштовно. Для такої  реалізації визначити наступні місця:

-вул. Мельника, 14-18,

-вул. Грушевського, 72, 39-41А

-вул. Сосновського, 42-44,

-вул. Київська, 9-17,

-вул. Шевченка (Кірова), 80,

- привокзальна площа міста,

- вул. Пролетарська, 39,

- вул. Каштанова, 9-11.

3.3.2 За користування місцем для встановлення об’єктів  виїзної  торгівлі справляється плата в розмірі

 

Адреса здійснення діяльності

вартість одного торгового місця в день

  вул. Ж. Кудакова  (непарна сторона),

  вул. Героїв Чорнобиля (Красіна), 29 (біля магазина

          « Єва»)

  на привокзальній площі міста

  територія стадіону «Спатрак»

  вул. Базарна, 4А

  вул. Шевченка, 5, 38А

 

5, 20 грн.

  вул. Мельника, 14. 16-18

4.90 грн.

  вул.  Шевченка (Кірова), 78, 8

4,30 грн.

  вул. Пролетарська, 37-39

4.30 грн.

  вул. Київська, 9-17

4.60 грн.

 

  вул. Сосновського, 33Г,42-44, 44, 46

5.00 грн

  вул. Грушевського, 7, 11, 19,  72, 20, 34, 36 ,46, 39-41А

 

5.70 грн

  вул. С. Кемського (Жовтнева), 41  (поблизу магазину «Любава»)

3.50 грн.

  на розі вулиць  Шевченка (Кірова) та Маяковського

3.10 грн.

  вул. Кривоноса, 4А

2.70 грн.

  вул. Каштанова, 9,11

2.70 грн.

 

3.3.4 Якщо перерахунок коштів за право займати місце для розміщення об’єктів виїзної торгівлі здійснюється   за один місяць торгівлі і більше, суб’єкт господарювання зобов’язаний укласти договір на вивіз сміття з КВГП. Копія угоди має знаходитись на робочому місця продавця.  Фактична сума плати за право займати місце під виїзну торгівлю при безготівковому перерахунку коштів зменшується на суму вартості вивозу сміття і обслуговування реєстраторів розрахункових операцій, та складає :

Адреса здійснення діяльності

Сума плати за один місяць торгівлі за одне торгове місце.

  вул. Ж. Кудакова  (непарна сторона),

  вул. Героїв Чорнобиля ( Красіна), 29 (біля    

  магазина « Єва»),

  на привокзальній площі міста,

  територія стадіону «Спартак»

   вул. Базарна, 4А

  вул. Шевченка, 5, 38А

 

114,60 грн.

  вул. Мельника, 16. 16-18

104.40 грн.

  вул. Шевченка ( Кірова), 78, 8 

87.00 грн.

  вул. Пролетарська, 37-39

86.00 грн.

  вул. Київська, 9-17

97.20 грн.

  вул. Сосновського, 33Г,42-44, 44, 46

106.80 грн

  вул. Грушевського, 7, 11, 19,  72,20, 34, 36, 46, 39-   

        41А,  

130.20 грн

  вул. С. Кемського (Жовтнева), 41  (поблизу    

        магазину «Любава»)

61.80 грн.

  на розі вулиць Шевченка (Кірова) та    

  Маяковського

51.00 грн.

  вул. Кривоноса, 4А

39.00 грн.

  вул. Каштанова, 9-11

39.00 грн.

 

2. Контроль за виконанням даного рішення покласти на заступника міського голови Ясинецького О.А., постійну комісію міської ради з питань    бюджету, економіки та комунальної власності.

Міський голова                                                   Володимир МОСКАЛЕНКО

 

Секретар міської ради                                                                  В.Вигівський      

Заступник міського голови                                                          О. Ясинецький      

Начальник відділу організаційного

забезпечення діяльності міської ради                                         О.Заєць

Начальник юридичного відділу                                                  Т. Камінська

Начальник відділу регулювання торгівлі

та побутового обслуговування                                                     В.Безпалько

 

 

АНАЛІЗ РЕГУЛЯТОРНОГО ВПЛИВУ

рішення сесії  Коростенської міської ради «Про затвердження  змін  до Порядку організації виїзної торгівлі та виставкової діяльності у м. Коростені і оплати за її провадження»

 

I. Визначення проблеми

На сьогодні питання щодо здійснення  виїзної ( виносної) та виставкової діяльності у м. Коростені до кінця  не врегульовано, не у всіх мікрорайонах визначені місця для  такої торгівлі та , як показує практика, є потреба у розширенні переліку місць її провадження.

Така ситуація стає причиною поширення стихійної торгівлі у весняно-осінній та зимовий період, розміщення об’єктів торгівлі без урахування архітектурних, санітарно-гігієнічних, пожежних, торговельних норм, з порушенням правил благоустрою.

Крім того, відсутність певного порядку з вищезазначених питань може призвести до обмеження  чи  спотворення конкуренції та порушення вимог               ст. 15 Закону України «Про захист економічної конкуренції». 

 Основні групи (підгрупи), на які проблема справляє вплив:

Групи (підгрупи)

Так

Ні

Громадяни

+

Х

Держава

+

Х

Суб'єкти господарювання,

+

Х

у тому числі суб'єкти малого підприємництва

+

Х

Однією із важливих для населення та суб’єктів господарювання форм роздрібної торгівлі в місті є торгівля, яка здійснюється шляхом організації   виїзної (виносної) торгівлі, проведення ярмарків, виставкової діяльності.

Відсутність єдиних правил  на всій території міста значно ускладнює процес прийняття рішення для надання місць суб’єктам підприємницької діяльності для здійснення виїзної ( виносної ) торгівлі та викликає  напругу серед потенційних учасників.

Крім того, через недостатню поінформованість та відсутність єдиного порядку на всій території міста  щодо розміщення об’єктів виїзної (виносної) торгівлі, деякі суб’єкти господарювання встановлюють літні майданчики, пересувні тимчасові споруди для продажу кави, авто для реалізації чи прийому с/г продукції без погодження, що може стати причиною порушення архітектурних норм та правил благоустрою. В результаті збільшується кількість протоколів про адміністративні правопорушення. Загальна кількість протоколів про адміністративні правопорушення щодо самовільного розміщення тимчасових споруд, у тому числі літніх майданчиків, порушення правил благоустрою, упродовж 2018- 2019 років склала  3 та 5  одиниць відповідно .

Кількість суб’єктів господарювання, які беруть участь у святковій виїзній торгівлі щороку зростає. Питання організації вищевказаних заходів також потребує відпрацювання єдиного підходу з метою створення сприятливих умов для розвитку добросовісної конкуренції, захисту прав споживачів, тощо.

Вказана проблема не може бути врегульована ринковим механізмом, оскільки потребує втручання з боку органів місцевого самоврядування та органів державної влади з метою сприяння розвитку добросовісної конкуренції, підвищення якості надання послуг та врахування соціального чинника шляхом створення єдиних правил для всіх суб’єктів господарювання.

З огляду на вищевикладене, порядок здійснення  виїзної (виносної) торгівлі, ярмарків, виставкової діяльності  на території м. Коростеня ради потребує встановлення певних      організаційно-правових засад.

 

II. Цілі державного регулювання

 

Основною метою державного регулювання є встановлення    організаційно-правових засад щодо порядку здійснення  виїзної (виносної) торгівлі,  та проведення ярмарків  і виставкової діяльності .

III. Визначення та оцінка альтернативних способів досягнення цілей

1. Визначення альтернативних способів:

 

Вид альтернативи

Опис альтернативи

Альтернатива 1

Затвердження  змін  до Порядку організації виїзної торгівлі та виставкової діяльності у м. Коростені і оплати за її провадження.

Альтернатива 2

Запровадження за допомогою ринкових механізмів врегулювання питання щодо організації  виїзної торгівлі та виставкової діяльності у м. Коростені і оплати за її провадження.

Альтернатива 3

Збереження існуючого стану, тобто, не встановлювати організаційно-правові засади щодо порядку здійснення  виїзної торгівлі та виставкової діяльності у м. Коростені і оплати за її провадження на додаткові об’єкти виїзної (виносної) торгівлі

 

 

 

 

2. Оцінка вибраних альтернативних способів досягнення цілей

Оцінка впливу на сферу інтересів держави

Вид альтернативи

Вигоди

Витрати

Альтернатива 1

Є найбільш прийнятною, оскільки сприятиме вирішенню існуючої проблеми та досягненню основних цілей регуляторного акта:

- зменшення випадків несанкціонованої торгівлі;

- розміщення об’єктів  виїзної (виносної) торгівлі з урахуванням  санітарно-гігієнічних, пожежних, торговельних норм, з дотриманням правил благоустрою;

- сприятиме розвитку добросовісної конкуренції;

-  сприятиме наповненню міського бюджету.

 

Відсутні

Альтернатива 2

Не може бути  прийнятною, оскільки потребує втручання органу місцевого самоврядування по вирішенню основних проблем щодо організації  виїзної (виносної) торгівлі, проведення ярмарків та виставкової діяльності на території міста

Відсутні

Альтернатива 3

Неприйнятна, оскільки існуючий стан не вирішує основних проблем щодо організації  виїзної (виносної) торгівлі та виставкової діяльності у м. Коростені і оплати за її провадження.

Відсутні

 

Оцінка впливу на сферу інтересів громадян

Вид альтернативи

Вигоди

Витрати

Альтернатива 1

Розміщення об’єктів   виїзної(виносної) торгівлі та виставкової діяльності у м. Коростені і оплати за її провадження за єдиними правилами сприятиме отриманню більш якісних послу та  наповненню міського бюджету .

Відсутні

Альтернатива 2

Зазначена альтернатива є менш прийнятною, оскільки значно зменшує можливість отримання якісних послуг

Відсутні

Альтернатива 3

Менш прийнятна, оскільки існуючий стан не вирішує визначених проблем, зокрема, узаконення додаткових необхідних громадянам місць здійснення виїзної торгівлі та не сприяє досягненню основних цілей регуляторного акта

Відсутні

 

 

Вид альтернативи

Вигоди

Витрати

Альтернатива 1

Є найбільш прийнятною, оскільки сприятиме вирішенню визначених проблем та досягненню основних цілей регуляторного акта:

- зменшення кількості протоколів про адміністративні правопорушення;

- сприятиме розвитку добросовісної конкуренції;

- сприятиме своєчасному плануванню, максимально ефективному розміщенню вищезазначених об’єктів торгівлі для всіх зацікавлених сторін;

- зменшення соціальної напруги серед суб’єктів господарювання;

- підвищення рівня інформованості суб’єктів господарювання щодо норм чинного законодавства України з питань, порушених в регуляторному акті;

-   наповнення  міського бюджету.

Відсутні

Альтернатива 2

Зазначена альтернатива є менш прийнятною, оскільки сприятиме хаотичному розміщенню об’єктів  виїзної (виносної) торгівлі та провадження виставкової діяльності

Витрати в результаті адміністративних стягнень у вигляді штрафів (штраф за порушення Правил благоустрою, забезпечення чистоти, порядку та дотримання тиші у        м. Коростені згідно із ст. 152 Кодексу України про адміністративні правопорушення складає від 850 грн. до 1700 грн.)

Альтернатива 3

Відсутня, оскільки існуючий стан не вирішує визначених проблем та не сприяє досягненню основних цілей регуляторного акта

Витрати в результаті адміністративних стягнень у вигляді штрафів (штраф за порушення Правил благоустрою, забезпечення чистоти, порядку та дотримання тиші у        м. Коростені згідно із ст. 152 Кодексу України про адміністративні правопорушення складає від 850 грн. до 1700 грн.)

IV. Вибір найбільш оптимального альтернативного способу досягнення цілей

Рейтинг результативності (досягнення цілей під час вирішення проблеми)

Бал результативності (за чотирибальною системою оцінки)

Коментарі щодо присвоєння відповідного бала

Альтернатива 1

4

Альтернатива найбільшою мірою сприятиме досягненню основних цілей регуляторного акта

 

Альтернатива 2

2

Зазначена альтернатива є менш прийнятною, оскільки не сприятиме розвитку добросовісної конкуренції, може стати причинною збільшення випадків несанкціонованої торгівлі, надання неякісних послуг

Альтернатива 3

1

Не вирішує визначених проблем та не сприяє досягненню основних цілей регуляторного акта

 

Рейтинг результативності

Вигоди (підсумок)

Витрати (підсумок)

Обґрунтування відповідного місця альтернативи у рейтингу

Альтернатива 1

- зменшення випадків несанкціонованої торгівлі;

- розміщення об’єктів   виїзної (виносної) торгівлі, під час проведення ярмарків з урахуванням архітектурних, історико-культурних чинників, санітарно-гігієнічних, пожежних, торговельних норм, з дотриманням правил благоустрою міста;

- сприятиме розвитку добросовісної конкуренції;

- підвищення рівня інформованості суб’єктів господарювання щодо норм чинного законодавства України з питань, порушених в регуляторному акті

- витрати з міського бюджету відсутні

Альтернатива 1 визначає єдині правила щодо організації  виїзної(виносної) торгівлі, проведення ярмарків та виставкової діяльності на території міста Коростень та сприяє досягненню основних цілей регуляторного акту

Альтернатива 2

Суб’єкти господарювання розміщують об’єкти  виїзної(виносної) торгівлі та провадження виставкової діяльності в на власний розсуд в будь-якій кількості без врахування норм чинного законодавства України

Витрати несуть суб’єкти господарювання в результаті адміністративних стягнень у вигляді штрафів (штраф за порушення Правил благоустрою, забезпечення чистоти, порядку та дотримання тиші на території Коростенської міської ради згідно із ст. 152 Кодексу України про адміністративні правопорушення складає від 850 грн. до 1700 грн.)

Зазначена альтернатива є менш прийнятною, оскільки сприятиме хаотичному розміщенню об’єктів виїзної (виносної) торгівлі, та провадження виставкової діяльностіг, значному поширенню випадків несанкціонованої торгівлі в весняно-осінній період, наданню неякісних послуг

Альтернатива 3

відсутні

Витрати несуть суб’єкти підприємництва на написання заяви та підготовку документів  щодо розміщення об’єкту виїзної ( виносної ) торгівлі та отримують відмову у зв’язку з відсутністю місць здійснення виїзної (виносної) торгівлі у Переліку.

Не вирішує визначених проблем та не сприяє досягненню основних цілей регуляторного акта

 

Рейтинг

Аргументи щодо переваги обраної альтернативи / причини відмови від альтернативи

Оцінка ризику зовнішніх чинників на дію запропонованого регуляторного акта

Альтернатива 1

Причини для відмови відсутні, оскільки обрана альтернатива максимально сприятиме досягненню основних цілей регуляторного акта

Х

Альтернатива 2

Причини для відмови від альтернативи:

- збільшення випадків несанкціонованої торгівлі;

- розміщення об’єктів сезонної, виїзної (виносної)торгівлі, ,  проведення ярмарків та виставкової діяльності без урахування , санітарно-гігієнічних, пожежних, торговельних норм, з дотриманням правил благоустрою міста;

- більш низька якість послуг;

-висока ймовірність розвитку недобросовісної конкуренції;

- велика ймовірність порушень норм чинного законодавства України з питань, зазначених в регуляторному акті, через низьку поінформованість

Х

Альтернатива 3

Не вирішує визначених проблем та не сприяє досягненню основних цілей регуляторного акта

Х

 

V. Механізми та заходи, які забезпечать розв’язання визначеної проблеми

 

Для вирішення викладених у цьому аналізі проблем пропонується застосувати такий механізм та реалізацію відповідних заходів:

-         суб'єкт господарювання, який бажає розмістити об’єкти виїзної (виносної) торгівлі ,  подає до Центру адміністративних послуг  виконавчого комітету Коростенської міської ради заяву, встановленої форми та перелік документів, визначений Порядком;

-         після вивчення   відділом регулювання торгівлі  та побутового обслуговування управління економіки виконавчого комітету Коростенської міської ради пакету документів та підготовки відповідного  проєкту  розглядається питання про погодження / або обґрунтовану відмову щодо розміщення об’єктів виїзної (виносної)  торгівлі.

 

VI. Оцінка виконання вимог регуляторного акта залежно від ресурсів, якими розпоряджаються  органи місцевого самоврядування, фізичні та юридичні особи, які  мають  проваджувати або виконувати ці вимоги

 

Розрахунок витрат на виконання вимог регуляторного акта для органів місцевого самоврядування та суб’єктів малого підприємництва здійснено згідно з додатком 4 до Методики проведення аналізу впливу регуляторного акта (Тест малого підприємництва).

 

VII. Обґрунтування запропонованого строку дії регуляторного акта

 

Оскільки потреба у виконанні положень регуляторного акта є постійною, термін його дії  не обмежується.

 

VIII. Визначення показників результативності дії регуляторного акта

 

Результативність регуляторного акту буде відстежуватися за такими показниками:

-  кількість суб’єктів господарювання, яким погоджено  розміщення об’єктів  виїзної (виносної) торгівлі та провадження виставкової та ярмаркової  діяльності.

- сума  надходжень до міського бюджету від провадження виїзної (виносної) виносної  торгівлі та провадження виставкової  діяльності

- кількість протоколів про адміністративні правопорушення щодо самовільного розміщення  об’єктів виїзної (виносної) торгівлі та провадження виставкової діяльності.

 

IX. Визначення заходів, за допомогою яких здійснюватиметься відстеження результативності дії регуляторного акта

 

Базове, повторне, періодичне відстеження результативності дії проєкту регуляторного акта  проводиться відповідно до Методики проведення аналізу впливу регуляторного акта..

Для відстеження буде застосовано метод збору даних  відділу   регулювання торгівлі та побутового обслуговування управління економіки, інспекції з благоустрою міста управління житлово-комунального господарства виконавчого комітету Коростенської міської ради, фінансового управління Коростенської міської ради  та аналіз зібраних даних.

 

 

 

 

Міський голова                                                                     Володимир МОСКАЛЕНКО

 

 

Виконавець

Віра Безпалько

Тел. 04142 42015